O nás

Galerie s tímto jménem – jménem hraběnky Marietty Stillfriedové – najdete v předzámčí státního zámku Vizovice, který do roku 1945 tomuto rodu patřil.

Vernisáž první výstavy skleněných českých ručně vyráběných vánočních ozdob se odehrála v této galerii na podzim roku 2007. Nebyla to ale zdaleka první výstava vánočních ozdob, kterou jsme připravili…

Své výrobky jsme vystavovali aranžované na vánočních stromech už od roku 1999 v Jasenné, nedaleko Vizovic, kde firma Celebra s.r.o., vyrábějící skleněné vánoční ozdoby, měla své sídlo a provozovnu. Díky šikovným, zručným a tvořivým pracovníkům se tato nevelká firma brzy dostala mezi špičky v oboru. Většina naší produkce putovala do zámoří a tak byly hospodářské důsledky 11. září 2001 a nástup laciné (cenou i kvalitou) asijské tovární konkurence pro naši výrobu likvidační. Vlastní výroba v Jasenné sice zanikla, ale na prezentaci a propagaci tohoto jedinečného druhu užitého umění jsme nerezignovali a začali pořádat vánoční výstavy ve Vizovicích.

Svoje návrhy zadáváme do výroby partnerské firmě ve Dvoře Králové nad Labem. Nejprve jsme čerpali z rozsáhlého archivu vzorků, který jsme za léta v oboru vytvořili. Později začínají vznikat nové návrhy, které respektují zadání trendů pro sezonní dekorace asociace EFSA. Vytváříme jedinečné limitované kolekce originálních českých skleněných vánočních ozdob v aktuálních světových trendech. Prezentace těchto kolekcí se stávala přirozeně vrcholem sezon v galerii, tehdy ještě ne se jménem Mariette, která uváděla i autorské a souborné výstavy výtvarného umění.

S novým jménem získává galerie v roce 2007 i nový profil. Zaměřuje se na prezentaci lidové řemeslné výroby a výstavy vánočních ozdob. V galerii Mariette dnes najdete užitnou autorskou keramiku i keramické zboží rodinných dílen s dlouhou tradicí, výrobky řezbářů, štípané holubičky, panenky z kukuřičného šustí, pleteninu z proutí i orobince, vizovické pečivo, obřadní perníky tlačené do forem, modrotisk, bylinné čaje, vína, tinktury, likéry a koření a také hračky českých výrobců, se kterými si hrávali už dnešní dědečkové a babičky, když byli dětmi…a samozřejmě české skleněné ručně vyráběné vánoční ozdoby. V galerii Mariette jsou Vánoce celý rok!